Заняття факультативу з хімії у 7 класі «Ознаки хімічних реакцій»
Заняття факультативу з хімії у 7 класі
«Ознаки хімічних реакцій»
«Хімічне перетворення, хімічна реакція
є головний предмет хімії»
Микола МиколайовичСеменів
Тип уроку: набуття нових знань.
Цілі:Навчальні: закріплення знань учнів про відмінності хімічних явищ від фізичних; сформувати уявлення про ознаки та умови протікання хімічних реакцій.
Розвиваючі: розвиток умінь проводити та аналізувати лабораторні дослідження, працювати з хімічними реактивами, обладнанням відповідно до правил безпеки.
Виховані: виховання наукового світогляду учнів, точності, акуратності, спостережливості, уваги.
Форми організації навчання: поєднання фронтальної, парної (виконання лабораторних дослідів), індивідуальної роботи.
Міжпредметні зв'язки: фізика, література.
Методи та методичні прийоми: бесіда, демонстрація дослідів, хімічний диктант, самостійна робота.
Обладнання та реактиви: лабораторний штатив з пробірками, хімічні склянки, фарфорові чашечки, щипці тиглів, свічка, сірники, піпетки, лучинки; розчини гідроксиду натрію, гідрокарбонату натрію, соляної кислоти, сірчаної кислоти, оцтової кислоти, силікату натрію, амонію хлорид, йодна настойка; інструкційні карти учнів.
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
H
Fe
O
Mg
C
N
Si
Вуглець
Магній
Залізо
Кисень
Кремній
Водень
Азот
2.Мотиваційно-орієнтаційний етап.
На столі запалена свічка.
Вчитель: Горіння – одне з перших реакцій, освоєних людиною. Переоцінити роль, яку зіграв у розвитку цивілізації, факт оволодіння вогнем неможливо. Для первісної людини вогонь став джерелом тепла, способом захисту диких звірів, засобом праці. Люди з його допомогою навчилися готувати їжу, добувати сіль, плавити руду. Горіння стало першим процесом, яким людина навчилася керувати.
Вогонь символізує якість людської особистості – творчий початок. Свічка, що горить, – символ нашого уроку, нашого єднання.
Адже свічка, що горить, це універсальний об'єкт, дивлячись на неї можна спостерігати, як фізичні, так і хімічні явища.
Які явища ви спостерігаєте під час горіння свічки? (Плавлення парафіну (перехід з твердого стану в рідкий); затвердіння парафіну (перехід з рідкого в твердий стан); горіння парафіну (світло та виділення тепла), утворення вуглекислого газу, сажі та води.
Лабораторний досвід (доказ того, що продуктами горіння парафіну є вуглекислий газ, саж і вода).
Як називаються такі явища? У чому відмінність хімічного явища від фізичного? (У результаті хімічного явища змінюється склад речовини, а результаті фізичного явища - агрегатний стан, форма, розмір).
3.Повторення та узагальнення вивченого раніше матеріалу
Вчитель: Зараз вам належить відповісти на запитання, про яке явище (фізичне чи хімічне) йдеться у фрагментах літературних творів.
1. "Пожежа палала кілька годин поспіль. Печера перетворилася на справжню піч по випалу вапняку. Нечуваної сили полум'я обпалило весь вапняний пласт, який був вуглекислою сілью.кальцію. Під дією вогню вапняк розклався... і вийшло саме те, що називають негашеним вапном. Луї Буссенар "Викрадачі діамантів"
2. "Комуністи - підпільники займалися саботажем в організованих німцями майстернях. Відремонтовану німцями водокачку, залишили наповненою водою, а вночі вдарили морози, внаслідок чого труби роздулися і полопалися, вся система стала непридатною, все потрібно було починати спочатку "А. Фадєєв" Молода гвардія"
3. "У Москві вже років тридцять і більше я спостерігаю чудовий час, названий мною навесні світла, коли перший горобець заспіває по-своєму в стінній печурці, жолоб висуне з себе крижану мову, і з нього закапає і поперек тротуару побіжить перший маленький струмок" . М.М. Пришвіна "Весна світла"
4. "Хлопці взяли сірники і підпалили всі бенгальські вогні відразу. Тут пролунало шипіння, ніби вся кімната наповнилася зміями. північне сяйво! Виверження вулкана! Вся ялинка сяяла і сипала навколо сріблом. Н.М. Носів "Бенгальські вогні"
Вчитель: Хлопці, ми вже познайомилися з деякими речовинами, вивчили їхній склад. Знання про речовини будуть неповними, якщо ми не вивчимо хімічні явища, що відбуваються з ними. Як ви думаєте, чому ми маємо сьогодні навчитися, що дізнатися?
Звернення до слів лауреата Нобелівської премії Н.М. Семенова: "Хімічне перетворення, хімічна реакція є головним предметом хімії". Микола Миколайович Семенов - радянський фізико-хімік, один із основоположників хімічної фізики (Нобелівська премія 1956 року).
Реакція (лат.) - відсіч, протидія,Хімічні реакції лежать в основі життя всіх живих організмів. Хімічні реакції застосовують у побуті. Жодне виробництво не обходиться без хімічних процесів. А з яких ознак можна визначити, що відбулася хімічна реакція?
4. Поглиблення та розширення знань (виконання лабораторних дослідів)
Правила ТБ та ОП при виконанні лабораторних та практичних робіт з хімії
1. Оцет (розчин оцтової кислоти) та харчову соду використовують у хлібопеченні для покращення якості випічки. При додаванні в тісто цих речовин вироби стають пишними, добре пропікаються.
Інструкція: 1 - Додайте до харчової соди розчин оцтової кислоти, визначте ознаку, що супроводжує цей процес. Запишіть спостереження (заповніть перепустки в реченнях). Яке це явище?
2 - Внесіть у склянку, не торкаючись дна, лучинку, що горить. Що відбувається?
Спостереження. При додаванні до харчової соди розчину оцтової кислоти спостерігається бурхливе виділення ___________ з шипінням («закипання» вуглекислого газу).
2. Більшість кислот знаходиться в рідкому агрегатному стані. Але є кремнієва кислота, яка має твердий агрегатний стан. Отримати її можна з розчину силікатного клею, діючи на нього сильною кислотою.
Інструкція: У хімічну склянку налийте 20 мл силікатного клею (силікат натрію) і додайте 2-3 мл розчину соляної кислоти, перемішайте скляною паличкою.
Спостереження: При додаванні до силікатного клею кислоти спостерігаємо випадання ________________ ______________ кольору.
3. «Чарівна картопля»
Крохмаль у тій чи іншій кількості є у більшості продуктів, які ми їмо. Давайте озброїмося піпеткою та склянкою зйодною настойкою (розбавленою навпіл кип'яченою водою) і визначимо, чи є крохмаль у картоплі, хлібі, яблуках.
Інструкція: На зріз картоплі та яблука нанесіть одну краплю йодної настойки за допомогою піпетки. З хліба зробіть м'якуш і капніть краплю розведеної йодної настойки. Як дізнатися, де крохмалю більше – у картоплі, яблуку, хлібі?
Спостереження: При додаванні до крохмалю розчину йодної настойки спостерігаємо зміну _____________.
Вчитель проводить цікавий досвід "Полум'я-художник"
На білому листі щільного паперу робиться напис або малюнок 10-20% розчином сірчаної кислоти. Після висушування напис чи малюнок на папері непомітні. Якщо тепер листок потримати над полум'ям (обережно!) свічки, через деякий час на папері з'являється напис або малюнок чорного кольору.
Фіз. хвилинка "Стрілянина очима" (елементи Періодичної системи Д.І. Менделєєва)
4. При укусі мурашка впорскує в ранку мурашину кислоту, що викликає різкий біль. Якщо місце укусу змочити нашатирним спиртом - біль пропадає, оскільки нашатирний спирт - відноситься до класу основ, а основа нейтралізує мурашину кислоту. Застосування протипоказане при шкірних захворюваннях, а також при відкритих ушкодженнях шкірних покривів.
Інструкція: До білих кристалів хлориду амонію додайте кілька крапель розчину гідроксиду натрію. Змахніть долонею, направте потік повітря від пробірки у свій бік.
Спостереження:При додаванні до хлориду амонію розчину гідроксиду натрію з'являється ____________ нашатирного спирту.
Вчитель: Якщо хімічні реакції приносять користь, то як їх можна викликати, які умови необхідно створити для виникнення та перебігу реакцій.
Умови виникнення та перебігу реакцій:
2) Збільшення площі дотику речовин
5.Закріплення вивченого матеріалу
Заповніть структурно-логічну схему «Ознаки хімічних реакцій», вказавши загальну ознаку хімічних явищ:
Тест:
1. Яка з ознак відноситься до ознак хімічної реакції:
а) танення снігу;б) зміна кольору;
в) подрібнення; г) плавлення.
2.Хімічні явища – це перетворення речовин, під час яких:
а) змінюється агрегатний стан та форма;б) змінюється склад речовини;
в) змінюється розмір та маса; г) змінюється форма тіла.
3.Хімічні явища – це:
а) горіння газу; б) випаровування води;
в) плавлення парафіну;г) іржавіння заліза.
4.Утворення осаду, поява запаху, виділення тепла, газу, зміна кольору – це
а) перетворення речовин; б) властивості речовин;
в) ознаки хімічних реакцій; г) фізичні явища.
5.Вкажіть ознаки хімічної реакції:
а) зміна кольору; б) зміна форми та розміру;
в) виділення тепла (або світла); г) утворення осаду та газу.
6. Підбиття підсумків уроку, рефлексія
Вчитель: Виверження вулкана супроводжується не лише виділенням тепла, а й світла (звучить фрагмент музичної сюїти А. Скрябіна "Викрадення вогню", вчитель показує цікавий досвід "Виверження вулкана").
«…я можу тільки висловити вам своє побажання, щоб ви могли з честю витримати порівняння зі свічкою, тобто могли бути світочем для оточуючих, і щоб у всіх ваших діях ви наслідували красу полум'я, чесно і продуктивно виконували свій обов'язок перед людством»
МайклФарадей, анг. вчений
Виберіть собі початок пропозиції, що сподобався, і допишіть її
Сьогодні дізнався (а), що можу… Я вважаю за корисне… Мені сподобалося…
Мені було важко… Тепер би я хотів (а) ще дізнатися…
7. Домашнє завдання.
Багато цікавого можна розповісти про полум'я свічки. Я прошу підготувати повідомлення на тему "Вогонь друг чи ворог" і я думаю, що це зробить той, хто цікавиться чимось незвичайним, а на заняття ми обговоримо ваші знахідки.
Автор: Кукіна Галина Олександрівна
вчитель хімії та біології
МБОУ «Білогірська ЗОШ»
МО «Холмогорський муніципальний район» Архангельська область