Особливості будови та життєдіяльності членистоногих

Матеріал із SurWiki

Урок з біології "Особливості будови та життєдіяльності членистоногих. Клас Ракоподібні"

Булушева Галина Петрівна-вчитель біології МБОУ ЗОШ №44

Зміст

Цілі уроку:

  • Освітня: ознайомити учнів із загальними ознаками членистоногих; з'ясувати особливості зовнішньої будови ракоподібних, дати уявлення про зв'язки будови з довкіллям.
  • Розвиваюча: продовжити формування вмінь встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, використовуючи прийоми «знаю, хочу дізнатися, дізнався», розвивати вміння працювати з підручником, виділяти головне, уважно слухати товариша.
  • Виховна: створювати умови для захопленого вчення, виховувати почуття гордості за спільний результат пізнавальної діяльності.

комбінований (повторення пройденого матеріалу, вивчення єнового матеріалу, первинне закріплення)

Методи навчання:

частково пошуковий, репродуктивний, евристична бесіда.

Форми організації пізнавальної діяльності:

фронтальна, індивідуальна, робота в парах.

Засоби навчання:

Захаров В.Б., Сонін Н.І. Біологія Розмаїття живих організмів. Навч. для общеобразоват.шк. – М.: Дрофа,2013 мультимедійне обладнання, зошит з друкованою основою.

I.Організаційний момент:

перевіряю загальну готовність учнів до уроку, наголошую на відсутності.

II.Актуалізація опорних знань

  1. Зовнішній шар раковини утворений найтоншими пластинками вапна.
  2. Деякі молюски не мають раковини.
  3. Нервова система молюсків утворена нервовими стовбурами, з'єднаними перемичками.
  4. Орган дихання – зябра, у наземнихпредставників – легені.
  5. Кровоносна система замкнута.
  6. Всі молюски рослиноїдні тварини.
  7. Органи виділення молюсків – нирки.
  8. Тіло двостулкового молюска складається з голови, тулуба та ноги.
  9. Щупальці головоногих – це видозмінена нога.
  10. Мантія – це шкірна складка.

Відповіді: 1-, 2+, 3-, 4+, 5-, 6-, 7+, 8-, 9+, 10+.

ІІІ. Мотивація

  1. Згадайте, хто з вже вивчених нами тварин був зовнішній скелет?
  2. Які переваги дає тваринам скелет?

Сьогодні на уроці ми почнемо вивчення типу, всі представники якого мають зовнішній скелет - це тип членистоногі, а так само розглянемо один із класів цього типу - клас ракоподібні.

Оголошення мети: метою нашого сьогоднішнього уроку буде вивчити особливості будови та життєвих функцій типу членистоногі, а також розглянути особливості будови та життєдіяльності класу ракоподібні на прикладі річкового раку.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Загальна характеристика членистоногих.

Членистоногі — найчисленніший тип царства Тварини, що включає понад 1 млн. видів. Далекими предками членистоногих пі кільчасті черви.

Членистоногі заселили не лише морські та прісні водоймища, а й наземну поверхню, ґрунт та повітряне середовище. До життя в наземному середовищі пристосувалися членистоногі три класи: Павукоподібні,

Комахи та багатоніжки.

До характерних рис організації членистоногих належать таке:

1.Тіло сегментоване і диференційоване на три відділи: голову, на якій розміщуються рот і органи почуттів, груди, що виконує в основному рухову функцію, і черевце, що містить велику частину внутрішніх органів.

2. Покриви тілабагатошарова хітинізована кутикула, що виконує захисну функцію. У наземних членистоногих її зовнішній шар містить жироподібні речовини, що перешкоджають втраті води тілом тварини. Кутикула служить також зовнішнім скелетом, до різних ділянок якого прикріплюються пучки поперечно-смугастих м'язів, що забезпечує рух різних частин тіла та кінцівок. Через нерозтяжність кутикули зростання членистоногих супроводжується періодичною линянням.

3. Членісті кінцівки рухомо з'єднані з тілом і є багаточленними важелями, здатними до складних рухів. Членики кінцівок рухливі завдяки наявності суглобів. Кінцівки забезпечують різноманітні види рухів - ходьбу, біг, стрибання, плавання, а також виконують ряд інших функцій - захоплення та подрібнення їжі, дихання, дотик та ін.

4. Порожнина тіла змішана, тобто. зачатки цілої та залишки первинної порожнини злиті один з одним. Цілому не виконує опорної функції, оскільки розвинений зовнішній скелет. Проміжки між органами заповнені сполучною тканиною – жировим тілом.

5. Травна система має три відділи: передній, середній та задній. Добре розвинені травні залози, що прискорюють процес травлення. Ротові апарати різних груп членистоногих різноманітні, що дозволяє їм харчуватися різними видами кормів.

6. Кровоносна система незамкнена. Серце являє собою розташовану на спинній стороні тіла трубку, розділену перегородкам і на кілька камер, які послідовно скорочуються один за одним, перекачуючи гемолімфу.

7. Органами дихання є зябра, а в наземних - легеневі мішки та трахеї. Органи виділення – видозмінені метанефридії.

9. Нервова система побудована за типом черевного нервового ланцюжка кільчастих черв'яків. ЇїВідмінною рисою є зменшення числа нервових вузлів, що пов'язане із укороченням тіла.

10. Членистоногі - роздільностатеві тварини, багатьом з них властивий статевий диморфізм. Запліднення внутрішнє.

Вчитель: Які класи включає тип Членистоногі?

Самостійна робота у парах за підручником стор 143,144, 151, 158

Вкажіть, скільки видів поєднує кожен клас, складіть схему.

Вчитель: Найбільш давніми з членистоногих є ракоподібні.

Будова тіла.

Вчитель: З яких відділів складається тіло раку? (Учні висловлюють свої припущення)

Вчитель: Тіло ракоподібних складається з трьох відділів: голови, грудей і черевця, але в деяких, наприклад, у річкового раку: голова та груди злиті – головогруди і тому тіло має 2 відділи: головогрудки та черевце.

Підручник - стр.144 малюнок, таблиця "Зовнішня будова ракоподібних".

Що лежить на черевній стороні тіла раку? З черевного боку на тілі раку розташовані кінцівки, що відрізняються будовою та функціями, що виконуються.

Перші 2 пари - перетворені на вусики ротовий апарат

3-я пара – верхні щелепи підтримують

4 і 5 пара - нижні щелепи і подрібнюють їжу

потім три пари - ногощелеп.

Потім 5 пар - ходильних ніг (на 1-й парі клешні).

На черевці у вищих раків також є ніжки - плавальні.

Скелет – зовнішній, утворений хітином.

Що таке хітин? Яка особливість хітинового покриву?

Відповідь на запитання знайдіть на сторінці 146 підручника.

Учень: Хітін – це особлива органічна речовина. Хитиновий покрив майже не розтяжний. Це заважає зростанню молодих раків. Тому раки періодично линяють. Під старим покривом утворюється новий. Старий хітиновий покривлопається і скидається. Рак швидко зростає. У міру того, як хітин просочується вапном, зростання сповільнюється і потім припиняється до наступної линяння. Зсередини до хітинового покриву прикріплюються м'язи, і він відіграє роль зовнішнього скелета.

Органи відчуттів.

Вчитель: на відміну від кільчастих черв'яків, ракоподібні більш високоорганізовані тварини

Завдання: Порівняйте будову нервової системи кільчастих черв'яків та ракоподібних. Можна скористатися малюнками підручника на стор.128 та стор. 146, або плакатами із зображенням внутрішньої будови кільчастих черв'яків та ракоподібних.

Учень: Нервова система ракоподібних, як і кільчастих черв'яків утворена навкологлотковим нервовим кільцем, що складається з надглоткового та підглоткового вузлів. Від підглоткового нервового вузла відходить черевний нервовий ланцюжок. Але у ракоподібних надглотковий нервовий вузол розвинений більше (головний мозок), а, отже, і органи чуття мають бути розвинені краще.

Що знаходиться на голові раку?

Учень: На голові раку знаходяться очі, вусики.

Особливості внутрішньої будови.

1. Дихання за допомогою зябер.

2. Органи виділення – пара зелених залоз.

3. Кровоносна система типова для всіх членистоногих - незамкнута з компактним серцем у вигляді п'ятикутного мішечка на спинній стороні головогруди.

4. Травна система починається ротовим отвором. Через нього подрібнена ротовими кінцівками їжа через коротку глотку і стравохід проходить у шлунок, що складається з двох відділів - жувального та цедильного. На внутрішніх стінках жувального відділу шлунка знаходяться хітинові зубці, з яких їжа перетирається. Через щетинки цедильного відділу харчова кашка проціджується, і її рідка частина надходить у середню кишку ітравну залозу («печінка»), де перетравлюється та всмоктується. Задня кишка відкривається анальним отвором.

5. Органи почуттів: Дотик - вусики на голові. Фасеткові очі на стеблинках, Органи нюху – короткі вусики – антенули. На підставі вусів та антенул – органи рівноваги.

6. Роздільностатеві, властивий статевий диморфізм. Запліднення перехресне, роздільностатеві. Запліднення внутрішнє.

Вчитель: Роль органів нюху виконують короткі вусики (антенули), а органів дотику – довгі (антени).

Крім того, на підставі антеннул (коротких вусиків) розташований орган рівноваги.

Стор. 146 підручника, малюнок

Утворено орган рівноваги бульбашкою (статоцист), усередині якої на епітелії – чутливі волоски.

У цей пляшечку потрапляють піщинки (статоліти). При зміні положення тіла, статоліти тиснуть на чутливі волоски – виникає збудження, яке по нервових волокнах передається в головний мозок.

Коли раки линяють, статоліти видаляються. Занурюючись у пісок, тварини поповнюють запас піщин.

Вчитель: На голові, на стеблинках розташовані фасеткові очі, які мають складну будову.

Стр.146 підручника, будова ока

Око складається з безлічі очей – фасеток, їх понад 3000 (біля річкового раку). Кожне вічко відокремлене від інших прошарком чорного пігменту. Кожне вічко бачить свою частину предмета – зір мозаїчний.

Вчитель: Все дружно встаньте, потягніться, 5 разів сядьте. Молодці. Сідайте.

V. Закріплення та систематизація знань.

Л.Р. робота №12 «Вивчення зовнішньої будови річкового раку»

VI. Підбиття підсумків уроку

VII.Домашнє завдання

Для всіх: стор. 143-149,

На вибір: приготувати повідомлення, презентацію про ракоподібні абоскласти кросворд