Конспект НОД з ФЕМП у дітей старшого дошкільного віку «Подорож до країни математики»
Анастасія ЛіхихКонспект НОД з ФЕМП у дітей старшого дошкільного віку «Подорож до країни математики»
Мета: формування прийомів розумової діяльності, творчого та варіативного мислення на основі залученнядітей до кількісних відносин предметів та явищ навколишнього світу.
1. Освітня: продовжити формувати навичку кількісного рахунку.
розвивати вміння розв'язувати логічні завдання;
вивчати будувати графічні моделі співвідношення кількостей, що утворюються в результаті перерахунку однієї кількості різними групами на числовій осі;
закріплювати вміння оперувати цифрами та виконувати найпростішіматематичні дії ;
розвивати мовлення, мислення, пам'ять, увагу, спостережливість.
Виховувати інтерес до математики.
Виховувати бажання виконати завдання остаточно.
Виховувати посидючість, акуратність, працьовитість, інтерес до математики.
Інтеграція освітніхобластей:
1. Пізнання: продовжити формувати навичку рахунку в межах 10.
2. Комунікація: вчитидітей вислуховувати відповіді своїх одногрупників
3. Здоров'я: збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров'ядітей через зміну видів діяльності.
4. Соціальний розвиток: формування початкових уявлень про здоровий спосіб життя.
Обладнання таматеріали : рахунки, картинки із завданнями, карта«КоролівстваМатематики », клубочок, набір цифр, листи із завданнями.
Хід заняття:
1. Входження на день.
Хлопці, я дуже рада вас бачити. Встаньте, будь ласка, у коло.
Зібралися всі діти в коло,
Я твій друг, і ти мій друг.
Міцно за рукивізьмемося
І один одному посміхнемося
Візьміться за ручки, подаруйте один одному посмішку. А тепер подивіться на наших гостей, подаруйте усмішку їм.
А тепер покажіть мені свої пальчики. Давайте з нимипограємо:
Дружать у нашій групі дівчатка та хлопчики.
Ми з тобою подружимо маленькі пальчики.
Починаємо рахунок знову: 5 4 3 2 1 -
Дружно ми у колі сидимо!
Сьогодні ми маємо незвичайне заняття. Я хочу запросити вас до казкового королівства, де править королева всіх точних наук –Математика, де на нас чекаютьзаймальні ігри та цікаві завдання. Але перш, ніж вирушимо, я хочу перевірити ваші знання. Я вам ставитиму запитання, а ви повинні швидко відповісти на них. Чи готові?
-Яка зараз пора року?
- Зараз ранок чи вечір?
- Назвіть частини доби.
– Скільки разів на рік буває день народження?
- Хто голосніше мукає: півень чи корова?
- Хто швидше допливе доберега: каченята чи курчата? Чому?
- Скільки днів у тижні?
- Назвіть дні тижня по порядку.(запитати, хто знає потішку про дні тижня)
В: Молодці! Я думаю, ми готові вирушати вподорож ! Скажіть, що нам допоможеподорожувати ?
В: Подивіться, я вам покажу карту цієї чарівноїкраїни.(оповідання прокраїну згідно з картою ). Ну, ви хочете побувати там? Тоді в дорогу!
(котиться клубочок).(музика загадкова)
В. Діти, дивіться, до нас ще один гість котиться – цікаво, що він хоче нам повідомити? Ой, а в клубочку записка. Давайте прочитаємо.
«Я - чарівниця Гінгема - зла і підступна. Я вкрала у вашому дитячому садку Дружбу, хочу щоб ви стали злими, неслухняними дітьми та всепересварилися! Якщо ви хочете свою Дружбу врятувати, то повинні виконати важкі завдання, а я за вами спостерігатиму в чарівне дзеркало. Шлях до завдань вам покаже чарівний клубок.
В. Хлопці, що робити?
Д. Треба Дружбу рятувати!
В. Хлопці, давайте візьмемо клубочок і розмотуватимемо нитку, кожен тримаючись за неї. Давайте покажемо злій чарівниці, що ми найдружніша, слухняна, чесна і смілива група. Ми – єдине ціле, тому нам ніякі труднощі не страшні. Адже правда, хлопці? Зараз кожен з вас підходитиме до клубочка, братиметься за ниточку і зватиме свого друга.
Ігрова вправа«Сполучна нитка».
Починає вихователь, тримає клубок у руках, називає одну дитину, наприклад, Олеся – старанна, і подає їй кінець нитки. Олеся бере нитку, називає наступну дитину /Юра - розумний/, простягає їй нитку і т. д.вишиковується вся група, тримаючись за нитку.
(Зате діти з вихователем йдуть і знаходять коробочку з листами-завданнями).
В. Хлопці, подивіться, якась коробочка. Клубочок нас привів до завдань злої чарівниці Гінгеми.
В. А завдання - непрості,математичні. Дивіться, вони заховані у конвертах. А хто може порахувати, скільки конвертів? Молодці! Ну що ж, виконуватимемо завдання?
В. Отже, перше завдання«Встань по порядку».(виконується під музику - ритмічну)
На килимі хаотично розкладаються цифри. За сигналом(поки грає музика)діти піднімають за однією цифрою і встають у ряд по порядку /1 - 10/. Потім по сигналу розбігаються врозсип і по сигналу встають у ряд у зворотному порядку / 10 - 1 /. Діти, що не беруть участь, допомагають вихователю, перевірять правильність виконання завдання (важливо: коли діти розбирають цифри, звернути їхувагу на те, щоб вони подивилися, у кого яка цифра).
В: Молодці, а тепер давайте покажемо Гінгемі, як ми вміємо працювати з цифрами. Сідайте за столи. Я беру конверт із другим завданням,
У кожного на столі є набір цифр, з якими нам і доведеться працювати. Готові!
1. Викладіть кожен числовий ряд.(запитати з якої цифри він починається).
2. Хлопці, перевіримо, яке число ви поставили між числами 3 і 5.
3. скільки ви поставили між числами 7 і 9
4. скільки ви поставили між числами 1 і 3
5. яке число ви поставили між числами 4 та 6;
6. Назвіть сусідів числа 6, 2, 4, 9;
7. Назви число, яке більше за число 3 на 1.
8. Назви число, яке більше від числа 5 на 1.
9. Назви число, яке більше за число 7 на 1.
І я читаю наступнезавдання:
Математичні знаки просять допомоги. Вони забули, навіщо вони потрібні? Допоможіть, що показують ці символи? Як вони звуться? (Потрібні, щоб порівнювати числа, а називаються знаки - більше, менше, рівно) У вас на столах картки, вам потрібно порівняти числа і поставити в клітинках потрібні знаки.
Відмінноматематичні знаки згадали своє призначення - порівнювати і показувати яке число більше, яке менше і повідомляти про рівність. Вони зайняли свої місця і теж дякують вам за допомогу.
В: А зараз, хлопці, давайте трохи відпочинемо.
Вставайте з-за столів та виходьте до мене.
На нас чекає фізхвилинка!
Швидко встаньте, посміхніться,
Вище, вище потягніться
Ану, плечі розпряміть,
Вліво, вправо поверніть
Підлоги ручками торкніться
Сели-встали, сіли – встали
І на місці поскакали.
Дітям пропонуєтьсявзяти листок із зображенням числової осі.
В: Діти, а скажіть, будь ласка, що тут намальовано? Числова вісь, правильно! Числова вісь необхідна нам, щоб ми навчилися будувати графічні моделі співвідношення кількостей, що утворюються внаслідок перерахунку однієї кількості різними групами.
Отже, Гінгем приготувала нам складне завдання!
Справа в тому, що жителі Королівстваматематики - рахівники та вимірювачі дуже люблять їздити один до одного в гості на свята. Кожен мешканець знає, скільки потрібно зайняти вагонів у поїзді, щоб усі змогли розміститися та добре дістатися місця призначення. Але зла чарівниця і тут постаралася: рахівники та вимірювачі втратили можливість рахувати і вимірювати і зовсім не можуть визначитися скільки ж вагонів у поїзді їм знадобиться для поїздки.
Хлопці, ми допоможемо їм? Тільки ось Гінгема поставила умову: визначити кількість вагонів без цифр. Як ми це зробимо? Правильно нам допоможе числова вісь.
Отже, ми знаємо, що в один вагон міститься 4 лічильники і 6 вимірювачів. Як визначити кількість вагонів? (Далі графічно діти разом з вихователями вирішують завдання. Для вирішення потрібно визначити яким квітів позначаємо рахівників, яким вимірювачів і де (9/(вгорі або внизу) ).
В: Молодці! Дайте відповідь на запитання завдання і скажіть кому потрібно більше вагонів?
Ми пройшли успішно два завдання та переходимо до останнього.
(у конверті лежить малюнок, але в ньому рахунки)
В: Діти, а як ви вважаєте, що це таке?(Відповідь). Правильно! А ви знаєте, що вматематичному Королівстві всі жителі вміють ними користуватися? А як ви вважаєте, навіщо вони потрібні? Правильно, адже за допомогою рахунок ми можемо порахувати кількість предметів івизначити їхнє співвідношення. Давайте порахуємо!
(діти беруть рахунки).
1. По дорозі на галявину 4 моркви зайчик з'їв,
На пень потім він сів і ще морквину з'їв.
Ану, швидко порахуй, скільки з'їв морквин зайчика?(5)
2. П'ять пухнастих кішок лягли в кошичку.
Тут одна до них прибігла, скільки кішок разом стало?(6)
2) «Чотири овечки на траві лежали,
Потім дві овечки додому втекли.
А ну, скажіть скоріше:
Скільки овечок тепер?(дві).
Конспект НОД у другій молодшій групі з ФЕМП «Допоможемо Гноміку» Конспект НОД у другій молодшій групі з ФЕМП Автор заняття: вихователь Макарова Є. Ю. Тема: «Допоможемо Гноміку» Мета: формування прийомів.
Вирішення завдань ФЕМП у процесі художньо-творчої діяльності З урахуванням федеральних державних вимог до структури загальноосвітньої програми, вона має на увазі розвиток у дітей у процесі.